English    العربية  

מנהיגי דת מזרימים תקווה לתוך נהר הירדן

נכתב על ידי נריה גרנימן ורייצ’ל ווינר עבור המרכז הבין דתי לפיתוח בר קיימא, תורגם על ידי מאיה בריליאנט
 
יIMG_6796דידי כדור הארץ ארחו כנס אזורי ב10-12 בנומבר, 2013, הוזמנו לכנס מנהיגי דת מהיהדות, הנצרות והאסלאם על מנת להעלות מודעות לחלקו הדרומי של הירדן. אני (נריה) הגעתי לכנס כחבר צוות של המרכז הבין-דתי לפיתוח בר-קיימא. כמעט 300 ישראלים, פלסטינים וירדנים הגיעו לאירוע, כולל מספר אקדמאיים בין-לאומיים, סטודנטים, ארגונים ללא כוונות רווח ואנשי דת. כאתר היסטורי וקדוש עבור כל שלושת המסורות ומשאב חיוני עבור ישראלים, פלסטינים וירדנים, נהר הירדן הפך במשך הזמן מנהר מלבלב ואדמה יקרה לנהר מזוהם ומוזנח. בהתאם לנתוני ידידי כדור הארץ, 96% מהנהר הוסבו לצורך שימושים חקלאיים ומקומיים והמים שנותרו בנהר גדושים בביוב ושאריות פסולת חקלאית.
 
 
 
 רבנים, כמרים ואימאמים שונים עלו על הבמה ודנו בהתלהבות על חשיבות IMG_7160נהר הירדן באמונותיהם השונות. עתאלאה האנה, הארכיבושופ של סבסטיה, הפטריארך האורתודוקסי היווני של ירושלים, הדגיש שעל אף ההבדלים בינינו, אנחנו באמת כולנו משפחה אחת בשימוש המשותף שלנו וההגנה על נהר הירדן.
 
הרב דויד רוזן, המנהל הבין לאומי לנושאים בין-דתיים של קהילת היהודים האמריקאית וחבר הועד המנהל של המרכז הבין-דתי לפיתוח בר קיימא, ציין את מוטיב המים בתפילה היהודית היומית “שמע”, והחשיבות ביחס איכפתי כלפי האדמה. נאום בולט במיוחד ניתן על ידי דוקטור יאהיא הנדי, קצין דת מוסלמי באוניברסיטת ג’ורג’טאון. דוקטור הנדי פתח את נאומו בהכרזה כי קול נשי בתנועה הסביבתית ובחברה הינו מפתח לקידום שמירה על הסביבה. הוא הציע חזון של מנהיגי דת שעובדים יחד על מנת להציל את נהר הירדן מהצפה בסגנון תיבת נוח המודרנית. מלבד הצגת מצב הנהר כאסון, הוא הציג את העבודה שיש בפנינו כלי לשיתוף פעולה ושלום שיכול לשנות את פני האזור כולו.
 
ארגון ידידי כדור הארץ סיפקו לכל המשתתפIMG_7228ים ערכת כלים – לקט אמונה שמבוסס על משאבים לקהילות דת שונות על מנת שיחברו יחד לקידום שיקום נהר הירדן. בנוסף, הארגון הציע מקורות יותר מעמיקים הכוללים טקסטים דתיים, שירים, מאמרים וחומרים נוספים על מנת לעזור למנהיגים לעודד ולהנהיג את קהילתם לתמוך בפרויקט ובפעולות סביבתיות כלליות.
מנהיגי הדת הוזמנו לחתום על “אמנת נהר הירדן”, שקוראת לממשלות האזור לפעול לטובת שיקום הנהר. ברגע שהאמנה תקבל תמיכה רחבה יותר וחתימות נוספות, היא תשלח לנשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, מלך ירדן עבדאללה השני וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.
 
 בבוקר שלמחרת, הקבוצה טיילה בנהר הירדן, לאתרים ההיסטורים בהם ישו הוטבל על ידי יוחנן המטביל. הטיול היה שילוב של עצב ותקווה. הנהר המזוהם היה מראה מצער אבל ידידי דור הארץ הודיעו לקבוצה שרשות המים בישראל התחילה לאחרונה להזרים מים מתוקים בחזרה לתוך הנהר במטרה להחזיר לנהר כ-30Jordan River מיליון קוב של מים מתוקים. כמו כן מתוכנן בקרוב טיפול במי הביוב ובכך להפסיק את זרימת מי השפכים לנהר. בנוסף, המעיין שמתחבר לנהר גם ישוקם במסגרת הפרויקט. 
 
ביחד, ארגון ידידי כדור הארץ  מנהיגי דת וקהילות מרחבי האזור יוצרים באמצעות אמונתם, גשר המתחבר מעל נהר הירדן השוטף את האופק החשוך בתקווה. היה מאד משמעותי להשתתף בכנס מטעם המרכז הבין-דתי לפיתוח בר קיימא ולהראות את התמיכה שלנו בפרויקט החשוב הזה.

 

 

 
IMG_6960
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Photos by Neria Greniman and FoEME